Season: May - june, 2022

Results

Declaration

Best Director

Aping Edwin Porter

DIRECTED BY James O'Donnell

Award Winner

Best Documentary (Narrative / Short)

Police Crimes

DIRECTED BY Janne Piipponen

Official Selection

The faces of help life on the street

DIRECTED BY Charles Thomas

Official Selection

Best Drama

love is complicated

DIRECTED BY Anthony malachi Hooper, adam silvia

Award Winner

Best Experimental Film

Hidden Wetness

DIRECTED BY Catherine Gropper

Finalist

A Talk With The Man

DIRECTED BY Berto Merino Tolinchi

Award Winner

Best Horror

The Calling

DIRECTED BY Zev Howley

Award Winner

Best Mobile Film

Hidden Wetness

DIRECTED BY Catherine Gropper

Finalist

KITE

DIRECTED BY xiao en qin

Award Winner

Best Narrative Feature

The Haunted Jizo of Shimo-Mizuno, Sayama City

DIRECTED BY Mitsuo Kurihara

Award Winner

SUGAR

DIRECTED BY Jermaine Quick

Finalist

Best Short Film

A Monster

DIRECTED BY Ronald Dillard Jr.

Finalist

Aping Edwin Porter

DIRECTED BY James O'Donnell

Finalist

Marie-Luise

DIRECTED BY Hervine De Boodt

Finalist

Ruby Baby

DIRECTED BY Hervine De Boodt

Finalist

That's New Pussycat

DIRECTED BY Chris Widin

Finalist

The Big Pivot

DIRECTED BY Chris Harcum

Finalist

The Color In Your Eyes

DIRECTED BY Ronald Dillard Jr.

Finalist

TROUBADOURS CELESTES

DIRECTED BY Hervine De Boodt

Finalist

When We Prey On Them

DIRECTED BY Shirod Greene, Ronald Greene

Finalist

The Tryout

DIRECTED BY Michael Jonathan Gellis

Official Selection

Unbrotherly Love

DIRECTED BY Ronald Dillard Jr.

Award Winner

Best Unproduced Script

Another 5 Minutes

Written BY Nilesh Yagnik

Finalist

Dust and Fog

Written BY Daniel Corey

Finalist

Relatively Speaking

Written BY Malcolm Holt

Finalist

The Webs of War

Written BY Steve Lindsay

Finalist

Too Much Toad

Written BY David W Hughens

Finalist

Escape to Hollow Earth

Written BY Colin K. Stewart

Award Winner

Seven Minute Film - Films under the duration of Seven Minutes

Hidden Wetness

DIRECTED BY Catherine Gropper

Finalist

Best Feature Script or Screenplay

Another 5 Minutes

Written BY Nilesh Yagnik

Finalist

Brothers of Babylon

Written BY Gabriel Womack

Finalist

Requiem for Angels

Written BY Deborah Henry

Finalist

Wanderer through Trumplandia: A Journey in New America

Written BY Tiberiu Dianu

Finalist

Alien Traitor

Written BY Andrew Cahill-Lloyd

Award Winner

Best Women's Film

Escape

DIRECTED BY Monika Abate

Finalist

TROUBADOURS CELESTES

DIRECTED BY Hervine De Boodt

Finalist

Marie-Luise

DIRECTED BY Hervine De Boodt

Award Winner

Quarantine Stories

Lazarus 2020

DIRECTED BY Michael Bliss

Finalist

Quarantine Stories

Lazarus 2020

DIRECTED BY Michael Bliss

Finalist

Best Student Film

Poison

DIRECTED BY Corey Davis

Finalist

Entrelacs

DIRECTED BY Thibault Duler

Award Winner

Quarantine Stories

Lazarus 2020

DIRECTED BY Michael Bliss

Finalist

One Minute Film - Films under the duration of 60 seconds

The Consumer Cycle

DIRECTED BY Yad Bayad Abdulqader

Finalist

Best Animated Film

The Game Show

DIRECTED BY Apostoly Peter(TolyAK) Kouroumalis

Finalist

The Tryout

DIRECTED BY Michael Jonathan Gellis

Finalist

Sabrina * Warrior

DIRECTED BY Marilyn Oakley

Award Winner

Best Trailer

Escape To Hollow Earth Screenplay Video

DIRECTED BY Danny Weiss

Award Winner

Best Audio Podcast

Iced

DIRECTED BY Jeffrey Morin

Award Winner

Best Short Stories

NON SCORDARTI DI ME

DIRECTED BY FRANK P MANCUSO

Award Winner

Best Actor

The Anxious

DIRECTED BY Dan RuBottom

Award Winner

Best Web Series Pilot

The Liberator's Daughter

DIRECTED BY Deborah Levine

Award Winner